Róże okrywowe

Róże okrywowe

Róże okrywowe doskonale nadają się do obsadzania miejsc nasłonecznionych. Można je uprawiać szczególnie jako rabaty, skalniaki czy skarpach. Sprawdzają się również uprawiane w donicach na werandach, tarasach oraz balkonach.


Dzięki dużej ilości kwiatów i mocnym rozkrzewieniem tworzą swoisty dywan różany. Dlatego najlepiej sadzić je w grupach. Wiele odmian charakteryzuje się wyjątkowo obfitym i nieprzerwanym kwitnieniem przez większość okresu wegetacyjnego. Mają kwiaty często drobne lub średniej wielkości białe, różowe, czerwone lub żółte.

Róże okrywowe są bardzo łatwe w uprawie, a co najważniejsze potrzebują mniej pielęgnacji niż róże zaliczane do innych grup. Mają szybki wzrost. Róże okrywowe podlewamy dużą ilością wody, jednak nie moczymy liści i kwiatów.

Oczywistym atutem w naszej strefie klimatycznej jest odporność na mróz. Dlatego nie muszą być wykonywane specjalne zabiegi zabezpieczające przed mrozem.


Róże okrywowe nie wymagają silnego ciecia. Oczywiście usuwamy chore i uszkodzone pędy. Problemem nie są również przekwitłe kwiaty, gdyż nasze róże okrywowe przyozdobią się licznymi owocami. Tak jak są one odporne na mróz, tak i są odporniejsze na choroby.

Sadzimy je wiosną lub jesienią w przekopaną ziemią z domieszką kompostu, lub nawozu. Najlepiej sadzić je w glebie piaszczysto-gliniastej o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. W zależności od odmiany powinniśmy odpowiednio dobrać ilość krzewów na m2. Przeważnie sadzi się je w ilości od 4 sztuk na m2.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *