Róże pienne

Róże pienne – opis, pielęgnacja.

Róże pienne (róże na pniu) bardzo dekoracyjna grupa róż określana często jako różane drzewka lub różami sztamowymi. Ta grupa róż efektownie wygląda na rabatach czy też reprezentacyjnych miejscach naszych ogrodów, tarasów, balkonów, patio. Róże pienne idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach czy też donicach.

Róże pienne mają koronę osadzoną wysoko na pniu, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca i można pod nimi sadzić inne rośliny. Róże pienne mają wysokość w przedziale od 120 do 140 cm. Ich korona może mieć kształt kulisty, parasolowaty lub mieć długie przewisające pędy opadające kaskadowo które mają dużo kwiatów.

Róże pienne powstają poprzez przeszczepianiu pąka wybranej odmiany róży na pień podkładki, którym najczęściej jest róża dzika. Na podkładach można właściwie zaszczepiać dowolne gatunki i dlatego też róże pienne są bardzo zróżnicowane.

Róże pienne – pielęgnacja

Podstawowa pielęgnacja róż piennych polega na odpowiednim nawożeniu, podlewaniu oraz ich przycinaniu. Wymagają one przede wszystkim słonecznego do pół cienistego stanowiska, które osłonięte jest od wiatru. Gleba powinna być o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Glebę nawozimy raz w sezonie sypkimi nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi lub nawozami organicznymi, nasze róże mogą być również podlewane nawozami płynnymi. Jednak zawsze musimy pamiętać, iż powinno być ono zakończone do połowy stycznia, aby roślina zaprzestawała wytwarzania nowych pędów.

Oczywiście róże pienne w ogrodach podlewamy rzadko, jednak obficie, przy czym jak przy większości różnie możemy podlewać liści oraz kwiatów. Natomiast na tarasach i balkonach, nasze róże podlewamy częściej obserwując ziemie czy nie wysycha wcześniej. Jest to oczywiście uzależnione od miejsca, gdzie ustawimy nasze róże i jaka panuje pogoda.

Róże pienne – pielęgnacja zima

Przycinanie róż piennych to bardzo ważny zabieg, gdyż często od niego zależy, jak nasza róża będzie wyglądała. Na wiosnę tniemy silne pędy róż na 3-5 pąków powyżej miejsca szczepienia. W kolejnym roku oczywiście usuwamy chore, krzyżujące się i martwe pędy, a nowe pędy przycinamy na 3-5 pąków, a pozostałe boczne pędy na 2-4 pąki. W przypadku pojawienia się pędów wyrastających poniżej szczepienie powinny być one na bieżące usuwane.

W kolejnych latach wycinamy pędy chore i zbytnio zagęszczające krzew. Musimy pamiętać o konieczności usuwania przekwitniętych kwiatostanów, co spowoduje kolejne zakwitnięcie podczas sezonu.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *