Róże pnące - opis, sadzenie, uprawa, cięcie

Róże pnące – opis, sadzenie, uprawa, cięcie

Róże pnące są chętnie uprawiane w naszych ogrodach z uwagi na długie pędy prowadzone przy rozmaitych podporach, kratkach i pergolach, które obsypane są dużą ilością kwiatów. Najczęściej sadzi się róże pnące przy altanach, pergolach lub też ścianach. Musimy pamiętać, iż do podpór należy je przywiązywać lub przeplatać.


Róże pnące pomimo swojej nazwy nie posiadają w pełni właściwości pnączy. Stąd nazywane są również różami czepnymi.

Róże pnące – sadzenie, uprawa

Róże pnące należą do grupy róż, którym musimy poświęcić więcej czasu niż przy innych odmianach. Na efekt pełnego kwitnienia niekiedy trzeba czekać kilka lat.


Kwiaty róż pnących są zwykle mniejsze niż róż wielkokwiatowych, jednak na rynku pojawiło się kilka nowych odmian róż pnących, które posiadają już większe kwiaty. Kolorystyka kwiatów to przeważnie biały, żółty i czerwony, jednak w wyniku starań hodowców nowe odmiany występują już w nowych kolorach.

Róże pnące mają mniejsze wymagania dotyczące gleby oraz są bardziej odporne na mróz. Niestety z uwagi na swoją wielkość narażone są one na szkodniki żerujące na liściach.
Sadzenie róż pnących musimy przeprowadzać przy zbudowanej i ustawionej już podporze. W późniejszym czasie przymocowanie róży może stanowić pewnego rodzaju problem.

Róże pnące - opis, sadzenie, uprawa, cięcie

Róże pnące – cięcie

Przy różach pnących nie możemy zapominać o przycinaniu i odpowiednim prowadzeniu pędów.
Przycinając, należy pozostawić kilka pędów, najlepiej od 3 do 5 które będą stanowić trzon róży. Pędy boczne skraca się do długości 30–40 cm, tak by zostało na każdym z nich 5–6 oczek. Róże należy także odmładzać w ten sposób, iż raz na kilka lat usuwamy najstarszą z gałęzi stanowiących trzon rośliny i zastępujemy ją młodą.

Pędy przemarznięte lub zaatakowane przez choroby róż trzeba usuwać każdej wiosny. Podczas pielęgnacji naszych róż musimy pamiętać o usuwaniu zaschniętych kwiatostanów.

One comment

  1. Te róże wymagają specyficznego otoczenia. Nie nadawaja się wszędzie. jednak jak możemy mieć u siebie róże pnące to polecam je gorąco. Przepięknie róże pnące wyglądają na starych ścianach domów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *