Róże wielkokwiatowe

Róże wielkokwiatowe – opis, uprawa

Róże wielkokwiatowe to chyba najbardziej popularna grupa róż, która charakteryzuje się wspaniałymi dekoracyjnymi kwiatami, które osiągają duże rozmiary. Idealnie nadają się na kwiaty cięte.

Róże wielkokwiatowe jak zaznaczono to powyżej, charakteryzują się przede wszystkim ogromnymi kwiatami, które mają średnice od 8 do 16 cm. Kwiaty róż wielkokwiatowych są z reguły pełne lub półpełne i występują w prawie wszystkich kolorach. W zależności od odmiany kwitną raz w sezonie lub powtarzają kwitnienie przez cały sezon.

Ich pokrój jest wzniesiony lub lekko krzaczasty. Ulistnienie jest z reguły gęste, przy czym jesienią liście są zrzucane na zimę.

Zapach zależny jest od konkretnej odmiany i możemy spotkać róże o zapachu lekko wyczuwalnym, jak i bardzo intensywnym. W opisach poszczególnych odmian posiadacie państwo informacje o intensywności zapachu.

Pierwsze kwiaty pojawiają się na łodygach pojedynczo wczesnym latem i krzewy róż powtarzają kwitnienie aż do jesieni.

Róże wielkokwiatowe – uprawa

Róże wielkokwiatowe mają bardzo duże wymagania w kwestii gleby oraz opieki nad nimi. Muszą one posiadać wilgotną i próchniczną glebę. W ramach ich uprawy niezbędne jest przycinanie pędów i usuwanie przekwitłych kwiatów. Niestety są one wyjątkowo narażone na choroby róż i dlatego musimy zwracać uwagę na każde objawy pojawiające się na naszych krzewach.

Większość róż wielkokwiatowych jest zimotrwałych i potrafi przezimować nawet w temperaturze -20oC.

Róże wielkokwiatowe – odmiany

Odmiany róż postanowiliśmy podzielić pod względem kolorystyki kwiatów. Jeśli w naszym spisie któraś z odmian jest już opisana, prowadzi do niej aktywny link. Wtedy zostaniemy przeniesieni do szczegółowego opisu.

Róże czerwone: Barkarole, Black Magic, Burgund 81′, Duftzauber 84′, Duftfestival, Grande Amore, Ingrid Bergman, Mr. Lincoln, Papa Meilland, Uncle Walter,

Róże żółte: Candlelight, Duftgold, Kupferkönigin, Landora, Marco Polo, Sterntaler,  Valencia,

Róże białe: Chopin, Evening Star, Mount Shasta, Polarstern, Memoire, Poker, Pascali, Roy Black,

Róże różowe: Caprice de Meilland, Congratulations, Duftrausch,Lady Like, Parole, The McCartney Rose,

Róże pomarańczowe: Alexander, Ashram, Banzai 83′, Christoph Columbus, Doris Tysterman,Rosemary Harkness, Tea Time,  Lovers Meeting,

Róże fioletowe: Mainzer Fastnacht,

Róże wielokolorowe: Gloria Dei, Kaiserin Farah, Nostalgie, Speelwark, Painted Moon, Pullman Orient Express, Marvelle.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *